Naim Mu-So 2nd - zenehallgatás újragondolva
Mennyire okoz mindennapi szenvedést egy HiFi készülékek látványához, nagy hangrendszerek produkciójához szokott felhasználónak, szemének és fülének egy vicces méretű, inkább szobadísznek tűnő, "mindent egybe" hálózati lejátszó készülék? Emberi élet kioltására is alkalmas lehet egy ilyen dogmákat sértő szituáció, de én senkit nem akartam ilyen durva veszélybe sodorni, ezért a kísérletet inkább magamon végeztem el. Több hetes vizsgálódás után még élek, nincsenek aggasztó tüneteim, sőt kimondottan jól érzem magam.
Sennheiser HD 660S + Topping DX5 Lite - szívderítő fejmasszázs
Az évek során többször is összegyűlt nálam egy-egy fejhallgató csapat, de ezek csak alkalmi, kíváncsiskodó ismerkedések voltak, valós vásárlási szándék nem volt mögöttük. Életem mostani átrendeződése során viszont erősen elgondolkodtam egy komolyabb fejhallgató beszerzésén, ami nem kerül százezrekbe, de bőven felülmúlja a nálam ragadt HD590 produkcióját. Lásd, milyen a sors, pont aznap befutott egy levél a Sennheiser-től, miszerint féláron adják a HD660S típust. Éltem az ajánlatukkal, de egy komolyabb fejhallgató erősítőt is be kellett szereznem, ami végül a Topping DX5 Lite lett. Mire jutottam velük?
Musician Audio Monoceros előerősítő
Miután a Musician Audio D/A konverterei alaposan átrendezték rendszeremben a digitális jelek sorsát és megítélését, nagy várakozással állítottam hadrendbe a cég előerősítőjét, ami példás technikai megoldásaival izomból rácáfol néhány népszerű hiedelemre, előítéletre. A Monoceros egy nagyszerű előerősítő felsőszintű műszaki tartalommal és produkcióval, megosztó kinézettel.
Musician Audio D/A konverterek
A modern HiFi-ben használatos varázsigék egyike a R-2R DAC. Eddig nem sok ilyen elven működő készülékhez volt szerencsém, csak futó kalandokon estem át a Denafrips és a HOLO Audio egy-egy jól sikerült példányával, de most komolyabb ismeretséget kötöttem a Musician Audio tekintélyt parancsoló R-2R D/A konvertereivel.
Aki mer, az mér? Mered mérni, vagy sem?
Sok éve lankadatlan lendülettel dúl a vita a zenelejátszó rendszerek hangzása és mérési eredményei közötti összefüggésekről, ám ha mélyebben tanulmányozzuk az elhangzó érveket és ellenérveket, mindig kiderül, hogy leginkább az előítéletek és a tudatlanság eltökélt csapatai harcolnak egymással.
My Reel Club - Juhász Gábor trió felvétel
Hosszú kihagyás után ismét volt szerencsénk nagyszerű zenészekkel hangfelvételt készíteni a My Reel Club gondozásában, sőt ezúttal már kiadóként is részt vehettünk a folyamatban. Szubjektív beszámoló a munka menetéről, az előkészületekről és a technikai háttérről.
Ideális lehallgatási paraméterek
Erősen szubjektív kérdés, kinek milyen hangzás tűnik jónak/rossznak. Néha egymással tökéletesen ellentétes véleményekkel találkozhatunk ugyanarról a készülékről, hangzásról, koncertről, ez a bizonytalanság végtelenül reménytelen viták hajtóanyaga is lehet. De szerencsére vannak stabil kapaszkodók, amik némi objektivitást hoznak a témába. Milyen technikai elvárásoknak kell megfelelnie a lejátszó rendszernek ahhoz, hogy magas minőségről beszélhessünk?
Mikrofon kalibrálás - kell ez nekem?
Hála az ingyenes szoftvereknek és a bemérő mikrofonnal szállított készülékeknek, no meg az erőteljes divathullámnak, manapság rengetegen mérnek, görbéket elemeznek, korrekciókat számolnak és állítanak be. No de mennyire pontosak a népszerű mikrofonok és a segítségükkel rajzolt görbék?
Intel NUC + Roon Rock
Mivel szolgáljuk ki hálózati lejátszónkat és hol tároljuk zenéinket, ha használni szeretnénk a Roon hálózati szolgáltatásainak teljes arzenálját? Nálam is felmerült a kérdés, mióta a Lindemann lejátszó beköltözött a rendszerembe.
Lindemann Limetree - édes citrom
A műfaj kezdeti problémáinak leküzdése után egyre több nívós hálózati lejátszó jelenik meg a piacon és már nem feltétlenül kell egy autó árát fizetnünk értük. A Lindemann készüléke szerény kinézete és mérete ellenére komoly potenciált képvisel, mindennel fel van szerelkezve, amire manapság az új megoldásokra is nyitott zenehallgatónak szüksége lehet.
Zidoo UHD2000 lejátszó
Mire képes egy modern media player a kihegyezett audio PC-vel szemben? 24 évnyi számítógépes zenehallgatás után eljött a korszakváltás ideje? Házilagos tuningolással, szükségmegoldásokkal, varázsigék mormolásával meddig tarthatjuk a tempót a professzionális fejlesztőkkel szemben?
Parasound P6 D/A PreAmp
Közel 4 év telt el azóta, hogy a TEAC NT-503 DAC stabilan befészkelte magát rendszerembe és az életembe. Előtte és azóta is tucatnyi konverter járt nálam és bár akadt köztük jól eltalált példány is, egyik sem késztetett vásárlásra... mostanáig. A Parasound P6 nagy önbizalommal, komoly ajánlásokkal érkezett és kétséget sem hagyott felsőbbrendűségét illetően.
Daphile player
A lejátszó szoftverek szorgos divathullámokban érkeznek hozzánk. Többségük rövid tündöklés után feledésbe is merül, de némelyiknek sikerül tartós népszerűséget elérni. Az egyik ilyen időtálló megoldás a Linux alapú, ingyenes Daphile.
Elektronikus szobakorrekció - gyógyír vagy illúzió?
A modern AVR készülékeknél, házimozi processzoroknál és a számítógépes lejátszó szoftvereknél ma már alapszintű funkció a digitális szobakorrekció (DRC - Digital Room Correction), amire sokan a helyiség akusztikai hibáinak dicsőséges legyőzőjeként tekintenek. Van-e ennek reális alapja, vagy csak egy újabb marketing blöffről van szó?